Крашанками господині займались у переддень Великодня, суботу. Про те, що фарбувати можна цибулевим лушпинням знають, мабуть, усі. А чим ще, щоб і колір насичений, і руки не мастились, і екологічно безпечно? До вашої уваги рецепти природних барвників від майстрині Ірини Михалевич, яка займається писанкарством.
Крашанки — відварені вкруту яєчка, які вживають в їжу. Фарбують їх в один колір природніми барвниками (сьогодні переважно фабричними). Традиційно, ними грали у великодні забави (в набитки, котка, кидка).
Заморожені ягоди
Ягоди можна заготовити зарані, підійдуть чорниці, смородина, шовковиця, бузина. Багато господинь заморожують ягоди для страв, тож якщо у морозилці лишилась жменька ягід, ними можна пофарбувати великодні крашанки.
«Ягоди чорниці дарують якнайширшу палітру відтінків — вони можуть зафарбувати (при певній послідовності фарбування) в синє, лілове, голубе, бірюзове, зелене, оливкове, коричневе, шоколадне, чорне», — розповідає пані Ірина.
Рецепт відвару:
- • невелику пригорщу ягід заливаємо 230 мл води;
• кип’ятимо на повільному вогні протягом 15 хвилин;
• проціджуємо крізь сито чи марлю, додаємо дрібку алюмокалієвих квасців, охолоджуємо та фарбуємо.
Щоб натуральний барвник взявся, потрібно додати протрави (квасці)
Відтінок, який отримаєте, може бути різним і залежить від багатьох факторів: від самого яйця, від ґрунту (фарбували біле яйце чи вже зафарбоване), тривалості фарбування та того, як давно стоїть відвар.
Якщо збираєтесь фарбувати відваром і далі, покладіть його до холодильника. Холодним він фарбує швидше (за лічені хвилини).
«Чорнична писанка — не світлостійка, але це якщо біле яйце одразу зафарбувати ягодами. Сонця чорнична писанка не боятиметься, якщо фарбувати її ягодами після інших відварів — з ромашки, цибулиння, безсмертника», — уточнює майстриня.
Спеції
Щоб отримати сонячні крашанки, можна скористатить порошком куркуми. Якщо цієї спеції не знайшлось вдома, її можна придбати у будь-якому продуктовому магазині.
Перед фарбуванням будь-яким барвником, шкаралупу необхідно знежирити, протерши спиртом чи оцтом.
Слід обрати яйця з білою шкаралупою, фарба краще візьметься, а сам колір буде яскравішим
Рецепт відвару:
- • 1 пачку куркуми заливаємо 0,5 л води;
• кип'ятимо протягом 15 хвилин;
• у гарячий відвар кладемо ще гарячі (вже зварені) яйця;
• залишаємо фарбуватись до бажаного відтінку (чим менше часу, тим світліший відтінок);
• дістаємо крашанку, змиваваємо водою зайве і висушуємо.
Якщо хочеться додати блиску крашанкам, протріть їх соняшниковою олією.
Засушені квіти та трави
Ці природні барвники доступні усім цілий рік, адже придбати їх можна в аптеках. Використовувати можна квіти ромашки лікарської, цвіт бузини чорної (жовті барви), корені марени красильної (винний відтінок), засушені плоди бузини чорної (коричневий колір при накладанні).
Рецепт відвару:
- • третина п'ятдесятиграмового пакетика, а то й половина. Засушена ромашка сильно вбирає воду, тому беремо не 200, а всі 300 мл, при необхідності у процесі варіння можна долити ще. У воді ромашку попередньо не замочуємо;
• варити квіти в емальованому посуді на повільному вогні протягом 15 хвилин;
• проціджуємо крізь дрібне сито, даємо охолонути і кидаємо дрібку галуну (алюмокалієві квасці на кінчику ножа), перемішуємо, доки галун повністю розтане у відварі.
«Відвар фарбує довго, протягом місяця, і не псується навіть за кімнатної температури. Крім усіх переваг, ромашковий барвник — це ще й надійний і чудовий ґрунт. З ним спокійно працювати, на нього впевнено ляже будь-яка наступна барва», — розповідає Ірина Михалевич.
Свіжі квіти та листочки
Скористатись можна квітами форзиції, кропивою, тюльпанами та березовими сережками. Оскільки тюльпани зараз в кожному садку, пропонуємо рецепт відвару саме з цих весняних квітів.
Рецепт відвару:
- • 6-7 червоних квітів тюльпана + склянка води (200 мл);
• кип'ятити на малому вогні 12 хвилин;
• у ще гарячий відвар додати квасці (на кінчику ножа) і ретельно перемішати. Перед фарбуванням скупати заздалегідь зварене яйце в оцті і одразу покласти у відвар.
Природні барвники дають ніжні пастельні кольори. Це екологічно та безпечно.
Як декорувати
Один із найпростіших способів додатково оздобити крашанку — використати знову ж таки природні матеріали: квіти та листочки цікавої форми. Прикріпити їх до яйця перед фарбуванням з допомогою нитки, капрону чи марлі. Після фарбування зняти їх і милуватись отриманим візерунком.
Перед зануренням у фарбу, на яєчка можна одягнути канцелярські резинки в довільному напрямку або обв'язати нитками. Після отримаєте крашаночку у смужечки.
Дещо складніший варіант, який потребує майстерності та терпіння, — дряпанка. Це сестра писанки. Зазвичай малюнок видряпують по крашанці пофарбованій цибулевим лушпинням.
Джерело: thegard.city