Щороку тисячі українців віддають свої чесно зароблені кошти в руки шахраїв. Так, лише з початку року в Полтавській області було зафіксовано понад 400 звернень громадян з приводу шахрайських дій, повідомляє інтернет-видання Новини Полтави.
«Лідерами» по кількості звернень є найбільші міста області: Полтава, Кременчук, Лубни та Миргород. На даний час підозру отримали 29 фігурантів, причетних до скоєння 40 злочинів цієї категорії, двом обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, один – під домашнім арештом.
У більшості випадків йдеться про телефонні та інтернет-шахрайства. Найчастіше такі злочини скоюють особи, що перебувають на тимчасово окупованій території. Понад 60% злочинів вчинені з використанням банківських рахунків (купівля через інтернет, маскування злочину під послуги банку) та по схемі «ваш син потрапив в ДТП/до лікарні).
Орієнтовна сума збитків – понад три мільйони гривень, розповів Роман Іващенко, заступник начальника Управління карного розшуку ГУ НП в Полтавській області:
– Щодо телефонних шахрайств, зловмисники представляються поліціянтами або лікарями. На сьогодні ми маємо 25 таких фактів. Невідомі телефонують, переважно у вечірній час, представляються поліцейськими чи лікарями і переконують жертву, що родичам загрожує небезпека: або потрібна операція, або потрібні кошти, що визволити з поліції. В деяких випадках, злочинці використовують псевдотаксистів, які приїздять по гроші.
Найчастіше, жертвами шахраїв стають люди старшого віку. В них виманюють всі кошти, які є. Спершу вимагають дуже велику суму, а потім знижують її. Кажучи «ну давайте хоч щось».
Для прикладу, у Семенівському районі 60-річнажінка віддала шахраям 50 тисяч гривень за «непритягнення її сина до кримінальної відповідальності», а в цей час син спокійно спав удома. Поліцейські встановили, що шахраї телефонували з так званих республік «ЛНР-ДНР». Вони набирали випадкові номери і таким чином натрапляли на своїх жертв. В поліції говорять, що більшість дзвінків невдалі для зловмисників, але натрапляють і на тих, хто піддається маніпуляціям і віддає кошти.
Інший випадок стався в Карлівці. Там шахраї телефонували пенсіонерам. Люди звернулися до поліції і повідомили, що з них вимагають кошти, представляючись полісменами. Кошти забирав «таксист», його й затримали під час чергової справи.Виявилося, що він був лише посібником зловмисників, які перебували на непідконтрольній території України.
Крім того, цьому зловмиснику вже вдалося заволодіти грошовими коштами у сумі 35 тисяч гривень у 80-річної місцевої жительки та 900 доларів у 68-річної жительки міста Карлівка
Поради поліції:
1. Не слід перераховувати чи передавати кошти невідомим особам.
2. Не слід впадати в паніку і не поспішати виконувати умови злочинців.
3. Не видавайте особисту інформацію в телефонних розмовах з незнайомими людьми. Краще самим запитати анкетні дані родича, щодо якого телефонують.
4. Уточніть, в якому відділку поліції чи в якій лікарні перебуває родич. Зазвичай, зловмисники навіть не знають, в яке місто телефонують.
5. Негайно зв’язуватися з родичами, щодо яких розмова.
6. Телефонувати на 102 та перевіряти інформацію і робити заяву про шахраїв.
7. Якщо ж кошти вже перераховані, то не боятися звертатися до поліції.