Інфекційних хвороб, спільних для тварин і людей, в світі існує дуже багато. Одні з них минають у легкій формі, інші призводять до епізоотій і епідемій з масовою смертністю. І як тільки людям вдається приборкати збудників однієї хвороби, на зміну їм приходять інші. Однією з таких хвороб є грип птиці.
Так 19.01.2020 року, згідно лабораторних досліджень, в ПП «Хутір» с.Бугаків, Немирівського р-ну, Вінницької обл. було встановлено діагноз грип птиці типу А.
Це гостре висококонтагіозне вірусне захворювання сільськогосподарської, синатропної та дикої птиці, що характеризується пригніченням, септицемією, ураженням респіраторних органів та шлунково-кишкового тракту, великою загибелі птиці.
До хвороби сприйнятливі кури, качки, гуси, індики, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки та інші.
Джерелом інфекції є хвора та прихворіла грипом птиця, вірусоносійство, у якої може тривати до 2-3 місяців. Зараження відбувається через повітря, інфікований корм, яйця, воду, інвентар та інше.
В більшості вірус грипу птиці високоспецифічний і не здатний уражати інший вид тварин чи людину. Проте вірус грипу має здатність швидко видозмінюватися. Є припущення науковців, що вірус “пташиного грипу” при певних умовах може мутувати і передаватись людині, внаслідок чого бували випадки, які викликали масові захворювання людей з високою летальністю.
При зараженні низьковірулентним штамом вірусу хвороба проявляється зниженням несучості, ураженням органів дихання і травлення, смертність коливається у межах від 2-5% до 90%. При зараженні птиці високовірулентним серотипом вірусу хвороба протікає гостро і проявляється ураженням переважно респіраторної системи, супроводжується хрипами, посинінням гребеня, сережок, набряком голови, діареєю, значною загибеллю (більше 75%).
Діагностують грип у птиці на підставі епізоотичних, клінічних, паталогоанатомічних і обов’язково лабораторних досліджень.
А тому щоб уникнути захворювання домашньої птиці в особистих господарствах, необхідно перевести птахів на закритий режим утримання, не випускати на пастівники, водоймища, а на подвір’ях встановити пристосування для відлякування синантропної птиці. Тобто унеможливити контакт домашньої птиці з дикою перелітною та синантропною птицею.
В процесі догляду за домашніми птахами необхідно використовувати спецодяг та користуватись ватно-марлевою пов’язкою. При обслуговуванні птиці дотримуватись особистої гігієни, не вживати їжу,не пити та не палити.
В їжу потрібно використовувати м’ясо і яйця лише від заздалегідь здорових птахів. Якщо їх придбавати, то в магазинах або на ринку, після проведенї ветеринарно-санітарної експертизи. Перед вживанням м’ясо слід проварювати не менше півгодини з часу закипання, а яйця – десять хвилин.
Зараз на території України в тому числі і в нашому районі проводиться постійний імунологічний моніторинг серед різних видів птиці щодо наявності антитіл до грипу та інших інфекційних хвороб, що дає можливість тримати епізоотичну ситуацію під контролем, прогнозувати виникнення захворювання та планувати протиепізоотичні заходи.
При підозрі на захворювання птиці на пташиний грип слід звернутися до спеціалістів ветеринарної медицини для вжиття відповідних заходів.
Сергій Бородай, завідувач відділу протиепізоотичних заходів Лубенської районної державної лікарні ветеринарної медицини.