– Реформа в медицині назріла, – переконана завідуюча офтальмологічним відділенням КП «ЛЛІЛ» ЛМР Лідія Адольфівна Зінченко – лікар з величезним досвідом роботи. – Адже працювати в останні роки стало дуже тяжко. Медицина зайшла в глухий кут і начебто далі рухатися нікуди. Тому лікарям, взагалі медичним працівникам, хотілося реформи.
А разом з нею – покращення забезпечення. Втім, як бачимо зараз, реформа галузі охорони здоров’я пішла дуже швидко, іноді не оцінюючи ситуацію на місцях. Нині дуже важко, особливо коли немає належного фінансування. Адже будь-яка реформа потребує перш за все великих матеріальних затрат. Вимоги до рівня надання послуг підвищуються. Щодо спеціалістів, то вони у нас дуже хороші. Це досвідчені окулісти з вищою категорією, які багато років пропрацювали в тій же поліклініці, де надали допомогу сотням лубенців.
– Тобто ми не боїмося підвищення вимог до нас, як до фахівців, єдине, чого потребуємо – це забезпечення, – наголосила Лідія Адольфівна і запевнила: – Ті обсяги надання медичної допомоги, які вимагає реформа, ми можемо надати. Велика проблема – це низькі заробітні плати лікарів, медичних сестер. Звичайно так жити неможливо. Така оцінка праці дуже образлива. Хочеться, щоб ставлення до медичних працівників у суспільстві змінилося. Все-таки розмір заробітної плати 4700 гривень для лікаря, який оперує, занизький.
Останній раз в операційній було на операції 17 осіб хворих. А це велике навантаження. Ти виходиш досить виснажений. Ще й наступного дня приїздиш оглянути прооперованих. А медсестра повинна підійти до кожного з них і 8 разів протягом дня закапати кожного. Вона одна, бо пройшло скорочення. Це дуже важко.
Операції з приводу катаракти в очному відділенні проводяться з 2008 року. Заїжджає бригада із Харківського інституту Гіршмана. Це спеціальні хірурги-катарактальники, які оперують і виконують операції з імплантації штучного кришталика.
– На кілька місяців була перерва у зв’язку з деякими юридичними питаннями, викликаними реформою медицини. Нині ми відновили ці операцій, – говорить Лідія Зінченко. – Загалом же операції з імплантації штучного кришталика зараз проводяться дуже широко. Це зручно і безболісно. В результаті маємо хороші результати, які залежать не тільки від оперуючи хірургів, а й загального стану хворого, того, наскільки запущена катаракта, які є супутні захворювання. Словом, загальний стан хворого під час проведення цих операцій має величезне значення.
В очному відділенні є операційна, є апаратура, і її достатньо, вона хороша. Апаратура надана в оренду приватним підприємцем Олегом Ліпатовим. З ним лікарня тісно співпрацює. На апаратурі працюємо із задоволенням, вона нас не підводить. Штучні кришталики замовляються у спеціалізованих фірмах. Їх зараз дуже багато. Кожен, залежно від виробника, має різну ціну та різне призначення. Хворий сам робить замовлення за бажанням, звісно, при консультації лікаря. Кришталик замовляється в Києві. Постачання відбувається через аптечну мережу. Як і все інше, що необхідно для операції, хворий оплачує. Таким чином отримує необхідний операційний набір, з яким приходить на операцію.
На жаль, Лідія Адольфівна після скорочення, що відбулося, – єдиний лікар в очному відділенні. За сумісництвом тут працює також начальник управління охорони здоров’я Віктор Ківа. Він допомагає в консультаціях і т.д.
– Далі, – ще раз наголошує Лідія Зінченко. – багато чого залежить від стану хворого на катаракту. Якщо вона не запущена, наступного дня людину ми можемо виписати додому. Якщо випадок трохи складніший (у нас зараз лежать бабусі 85-86 років. Вони самі не зможуть закапувати ліки. Тому необхідна стороння допомога), тоді лікуємо 3-4 дні. Трапляються супутні патології. Наприклад, тяжкий цукровий діабет, тяжка глаукома. Тоді лікування триває до тижня. У будь-якому випадку допоможемо хворому виходитися. Виписуємо в стані, коли знаємо, що він може справитися сам.
Тобто технічно маємо все необхідне для діагностики, для лікування, для обстеження. Що треба додатково (оскільки медицина не стоїть на місці, з’явилися нові комп’ютерні технології, (як то комп’ютерні томограми), направляємо хворого на обстеження до приватного підприємця лікаря Олега Ліпатова у його Центр зору. Тому не маємо труднощів у постановці діагнозу. У Лубнах для цього є все необхідне.
Лідія Зінченко також може оперувати. І оперує багато років і катаракти, і глаукоми. Але нині операції проводять на новітній апаратурі, якої раніше не було. Тобто перевагу надають у проведенні цих операцій катарактальним хірургам, які спеціалізуються на цьому, мають щоденну практику роботи на такій апаратурі. Тому оперує у бригаді разом з ними.
Лідія Адольфівна не переживає, що залишиться без роботи. Адже у відділенні лікують також інші хвороби, яких дуже багато. Це хвороби запального характеру, риніти, тяжкі виразки, багато вірусних захворювань. Помолодшав цукровий діабет, судинна патологія, коли виникають порушення кровообігу у стовбурі зорового нерва, сітківці теж помолодшали. Трапляються інсульти зорового нерва, крововиливи. Вони важко піддають лікуванню. Тому хворих, які нині знаходяться в очному відділенні, багато. Їх проліковують, надають допомогу. Якщо не справляємося самі, обов’язково направляємо на лікування в Одесу. Дехто з них потребує лазерного втручання, лазерного лікування. Їх направляють до Полтави. Зокрема, з приводу діабету, набряків на сітківці, регенерації сітківки, при високій короткозорості.
У відділенні є книга відгуків. Тож хворі часто пишуть слова подяки. Адже тут працює дружний, здоровий колектив, грамотні медсестри, які можуть проводити необхідні маніпуляції. А головне – вони людяні.
– Працювати можна і працюємо, незважаючи на реформи, – підсумувала розмову завідуюча офтальмологічним відділенням КП «ЛЛІЛ» ЛМР Лідія Зінченко. –Тож звертайтеся до нас, неодмінно допоможемо!
Олександр МІЩЕНКО
Знімок автора.