Краєзнавець, заслужений журналіст України Борис Сидорович Ванцак народився 3 грудня 1929 року (нині йому виповнилося б 90 років) в Лубнах і все життя присвятив улюбленому місту над Сулою, де промайнуло його передвоєнне дитинство. Промайнуло, бо малому не виповнилося і 12, коли Лубни опинилися в окупації нацистськими військами.
Як Борису Ванцаку вдалося вижити, не опинитися в Засуллі, де проводилися масові розстріли осіб різних національностей, в основному євреїв, – невідомо. Втім за три роки панування нацистів юнак багато чого зрозумів у житті. Тому після звільнення Лубен він знову сідає за парту, наполегливо вчиться, вступає до лісного технікуму, який успішно закінчує. Далі – робота в лісовому господарстві в Туркменській РСР за направленням. У 1955 році була надрукована перша байка автора «Заяц-фантазёр». Згодом він повернувся в рідні Лубни, працював електриком на заводі «Комунар». Почав відвідувати збори літоб’єднання при редакції газети «Червона Лубенщина» (нині «Лубенщина»). З 1959 року, коли головою літоб’єднання був обраний письменник Петро Лубенський, Борис Ванцак стає секретарем літературного осередку. Відтоді жодні збори літоб’єднання не пройшли без опису їх перебігу (протоколи зберігаються в міському архіві у фонді Бориса Ванцака). У них зафіксовано не лише літературне життя міста радянського періоду, а й забуті нині імена тих, хто тоді творив, мріяв, чиї вірші публікувалися в газеті.
Слід сказати, що в журналістику Борис Ванцак прийшов досить пізно, у 35 років, відколи почав працювати в редакції газети «Червона Лубенщина». Закінчив Київський державний університет ім. Т.Г.Шевченка. Працював завідувачем відділу листів. Тоді до газети часто писали (мобільних телефонів не було), зверталися за допомогою, захистом, слово журналістів мало вагу, на їх критичні виступи реагували. Тож завідуючий відділом листів завжди був у епіцентрі громадського життя.
Борис Ванцак разом з Петром Лубенським стояв біля витоків «Поетичних весен», які проводяться в Лубнах з 1964 року – року 150-річчя від дня народження Великого Кобзаря – Тараса Шевченка.
Він був непомітним трудівником, який методично і з величезною скрупульозністю вишукував краєзнавчі матеріали, збирав свідчення земляків про дореволюційний період та період ІІ світової війни. Завдяки Борису Ванцаку лубенці дізналися десятки імен наших краян, хто зробив неоціненний внесок у культурне життя міста над Сулою. Це і Катерина Скаржинська, і Гнат Стеллецький, і родина Шеметів, представники якої першими на Лівобережній Україні видавали газету рідною мовою «Хлібороб», і письменниці Ганна Орлівна, Люціана Піонтек, Наталка Полтавка, Надія Кибальчич. За його участі відновлено історичну справедливість та встановлено меморіальні дошки Матвію Симонову (Номису) на ЗШ №1, братам Шеметам на місці редакції газети «Хлібороб» (будівля центрального універмагу), на садибах Олеся Донченка, Віктора Безорудька, будинках, де квартирували Шолом Алейхем, Пилип Капельгородський. Він заговорив уперше і про лубенського Кобзаря Євгена Адамцевича, автора «Запоріжського маршу», і про перебування в Лубнах в кінці позаминулого століття капели Івана Лисенка, і про подвиг піонерів-героїв, і про звірства нацистів у Засуллі, де розстріляно десятки тисяч мирних громадян, і про концтабір ДУЛАГ у приміщенні нинішньої ЗШ №10, і про поета-антифашиста Петра Артеменка. Перелічити всіх – неможливо. Втім цю сторінку життя і біографії Бориса Ванцака не втрачено. Її просто слід дослідити у газетних публікаціях «Червоної Лубенщини», «Ленінської зорі» та «Лубенщини» другої половини ХХ століття, що зберігаються в підшивках у міському архіві.
Дотичний Борис Сидорович і до збереження пам’яті про поета-шістдесятника Василя Симоненка, коли його невелику замітку про колгоспну премію забороненого на той час автора публікує «Літературна Україна», а згодом передає «Голос Америки», і це розцінюють, як ідеологічну диверсію.
Борис Ванцак тісно співпрацював і з краєзнавцями: Всеукраїнським товариством «Знання», яке очолювала Надія Зеленюк (був лектором), літературно-краєзнавчим: клубом «Вогник», який очолювала після Надії Зеленюк Віра Бутрим.
Його ім’я в Лубнах тісно пов’язане зі встановленням дати заснування міста над Сулою. Ще в 1979 році у газеті «Ленінська зоря» з’являються перші публікації під рубрикою до 1000-ліття м.Лубни. Відтоді ця справа стала справою всього його життя. Численні поїздки до столиці, робота в архівах, залучення до цієї справи широких кіл громадськості і представників влади, ініціатива проведення розкопок на Верхньому Валу, дозволили святкувати у 1988 році величну дату заснування нашого населеного пункту. Таким чином краєзнавець став одним із батьків-фундаторів поважного ювілею.
Втім Борис Сидорович не полишав творчої роботи. З-під його пера виходять численні твори. Адже він автор або співавтор понад десятка окремих видань. Це і документальні повісті «Олександр Григорович Шліхтер» (1973) (у співавторстві з Петром Лубенським), видана у Києві, і «Помилування не прошу» (1986) – Видавництво політичної літератури, м. Москва, де йдеться про долю нашого земляка Петра Слинька, і путівник «Лубни» (1988) – м. Харків, і навчальний посібник «Рідний край» (1993), написаний у співавторстві з Валерієм Козюрою, віршована казка «Пташка-невдашка» (1994), гумористична повість «Мошка» (1998), колективні краєзнавчі та літературні збірники. Зокрема, «Посульська муза» (1998) до 75-річчя літоб’єднання при редакції газети «Лубенщина», а також численні публікації в союзних та республіканських газетах і журналах. За ним – авторство окремих статей у енциклопедичному довіднику «Полтавщина» (1992), дослідження історії газети «Лубенщина» від витоків часопису як видання «Известія солдатских и рабочих депутатов» до «Червоної Лубенщини» і «Ленінської зорі», що пізніше лягли в основу книги журналіста газети «Лубенщина» Євгенії Логвиненко «Не зупинились на шляхах роки…», виданої до 90-річчя часопису.
Слід окремо згадати і про підготовку ним тезисів доповідей і повідомлень обласної науково-практичної конференції «1000-річчя міста Лубни», що пройшла 26-28 травня 1988 року, де він взяв на себе висвітлення теми «Лубенської республіки 1905 року».
Пішовши на заслужений відпочинок, Борис Ванцак продовжував працювати як журналіст. Він дописував у газетах «Комуніст Лубенщини» та «Правда Лубенщини». Продовжував краєзнавчу роботу, не поривав зв’язків з літоб’єднанням, передавши посаду секретаря у 1996 році молодому автору Олександру Міщенку.
А як тішився Борис Сидорович в останні роки життя, коли отримав з видавництва ПП «Відродження» в Лубнах фотолітопис, присвячений нашому місту. У ньому побачили світ фотознімки початку ХХ століття, які він дбайливо зібрав і зберігав довгий час та поділився ними з лубенцями, будучи тяжко хворим.
Помер Борис Сидорович 7 листопада 1999 року і похований у Лубнах на кладовищі по вул. Гайдая.
Внесок Бориса Ванцака у журналістику був гідно оцінений сучасниками. Він – лауреат обласної премії ім. Григорія Яценка, заслужений журналіст України. На приміщенні Комунального видавництва «Лубни» відкрито меморіальну дошку двом сучасникам, заслуженим журналістам України – головному редактору газети «Лубенщина» Івану Кириченку та краєзнавцю Борису Ванцаку. Тож пам’ять про Бориса Сидоровича живе у його творах, щоденникових записах, газетних публікаціях і людських серцях.
Олександр МІЩЕНКО, член НСПУ.