Мистецтво співу, як будь-який творчий процес, має свої особливості і секрети. Але всі вони лишаються за лаштунками, коли на сцену виходять учасники народного академічного хору «Камертон» і… світ перетворюється у величний храм, де без перебільшення лунають ангельські голоси.
До честі українських композиторів вони залишили виконавцям музичних творів величезний спадок, який досі поповнюється нашими сучасниками. Тож народний академічний хор «Камертон» має величезне поле для пісенної творчості. Сам колектив був створений закоханою у мистецтво хорового співу людиною, талановитим викладачем Юлією Гришею на початку 2007 року і з того часу протягом 12 років радує шанувальників цього виду мистецтва.
– На Полтавщині більшого розповсюдження набули хорові колективи народного напрямку, – ділиться Юлія Гриша думками про те, чим живе, чому без перебільшення присвятила власне життя. – Академічний спів більш складна царина, він потребує високої майстерності для виконання складніших по рівню творів. Тому в такі колективи йдуть істинні поціновувачі жанру. Народний академічний хор «Камертон» нараховує близько 30 осіб. Є люди, які з перших днів перебувають в колективі. Це Світлана Васюк, Наталія Уварова, Неля Жолобецька, Наталія Зарецька, Віктор Гриша, Тетяна Алєксєєва, Надія Німець. Це істинні любителі співу – мистецтва, яке, на жаль, не настільки популяризується в Україні, як би того хотілося.
Незважаючи на те, що співають не професіонали – люди різних спеціальностей і віку, а колектив є самодіяльним, ми маємо досить хороший результат, запорука якого це спільна праця керівника і учасників колективу. Без такої співпраці, без поєднання цих двох складових нічого досягти неможливо. Людей без спеціальної музичної освіти треба не просто навчити співати, а й виконувати складні чотириголосні твори. Тому від керівника вимагається достатній рівень професійної підготовки.
Репетиції відбуваються щотижня у вівторок і четвер з усім складом колективу, а окремі вивчення партій – на групових зайняттях по бажанню і по можливості.
Нині репертуар народного академічного хору «Камертон» досить великий. Він складається як з творів духовного змісту, які використовуються у богослужіннях в християнських храмах, так і творів професійних, композиторських. Учасники хору дуже люблять виконувати твори Леонтовича. Співають всесвітньо відомий «Щедрик» в аранжуванні композитора, а також українські народні пісні в його обробці. Крім того виконують твори Кос-Анатольського, Майбороди, пісні в обробці Колесси і Кошиця. Люблять виконувати пісні на слова Тараса Шевченка. Це і «Думи мої, думи…», і «Заповіт», і «Реве та стогне Дніпр широкий», і «Сонце сходить». Є твори на слова Шевченка гумористичного змісту – жартівливі пісні «Від села до села», «У перетику ходила». Особливою сторінкою пісенної творчості «Камертону» є колядки і щедрівки, пісні Різдвяно-новорічного циклу. Не цураються виконувати твори на слова місцевих авторів, в тому числі нині покійного заслуженого працівника культури України Олександра Житинського. Коли б хто вирішив підрахувати кількість пісень, які є в репертуарі колективу, то виявив, що їх більше шести десятків.
Юлія Гриша горда з того, що хоровий колектив «Мрія» (с.Березоточа), де вона працювала до утворення «Камертону», був перший на Лубенщині, хто у 1994 році виконав пісню «Молитва за Україну». Це в той час було неабиякою сміливістю, бо наша держава тільки утверджувалася на теренах світової історії.
Учасники народного академічного хору «Камертон» намагаються брати участь у різноманітних заходах не лише у межах Лубен і району, а й поза ними. І хоч як важко вирішувати питання з транспортом, та все ж вони гастролюють, хоча б у ближні області. Незважаючи на те, що хоровий спів – це хобі, захоплення, що у кожного з учасників «Камертону» є основна робота (репетиції проходять у вільний час, після 17.00), турбота про сім’ю – ці люди з радістю знаходять у щільному графіку життя години для спілкування з високим мистецтвом академічного співу.
Є в «Камертону» і вагомі здобутки. Як приклад, остання поїздка до м. Вишгород на ХІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Вишгородська Покрова», де лубенці в номінації «академічний спів» здобули ІІІ місце серед професійних колективів Львова, Київщини, інших областей України. Колектив неодноразово перемагав у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Джерело духовності» (у 2019 році жіночий склад хорового колективу отримав ІІ місце, у 2018 році повний склад став володарем І місця). Крім того у минулому році були кращими на фестивалі-конкурсі «Барви Хорольщини», неодноразово перемагали у фестивалі-конкурсі «Осіннє золото» (с.Березова Рудка), а також у фестивалях хорового мистецтва ім. Анатолія Авдієвського та «Україно, отча земле», присвяченому Дню незалежності України. Лауреати премії ім. Володимира Малика.
А попереду – нові виступи, цікаві поїздки. У найближчому майбутньому, як сказала керівник колективу Юлія Гриша, планується поїздка до м.Полтава на святкування ювілею знаного композитора Анатолія Жданова.
Тому пісня, якщо вона живе у серці, незнищенна. Віриться, що на «Камертон» очікує довге і прекрасне майбутнє. Бо вже зараз цей колектив є камертоном хорового співу Лубенщини і мало не всього Полтавського краю.
Олександр МІЩЕНКО.
Знімок з архіву народного академічного хору «Камертон».
Підписуйтесь на нас у facebook !!!
А також читай: Оголошення: РОБОТА !!!!!!
Станьте одним із 4 000 передплатників. Газета "Лубенщина" завжди з вами