Ці люди живуть серед нас. Вони допомагають іншим за покликом душі, але не люблять світитися, вихвалятися та заробляти бали на добрих справах. Це волонтери – члени благодійної організації «БФ «МеLеK» Ірина Подфедько та Інна Пісня.
– Спочатку працювали неофіційно, – говорить під час зустрічі керівник громадської організації «БФ «МeLeK» Ірина Подфедько. – Як волонтери намагалися збирати речі для бійців у зоні проведення АТО. Але життя не стоїть на місці. Трапилася ситуація, коли до Києва прибув борт з пораненими бійцями із зони АТО, які терміново потребували дачі крові. Ми кинули в Лубнах клич і бажаючі поїхали до столиці, де діяла волонтерська сотня, щоб допомогти нашим воїнам. Там і зрозуміли, що працювати буде набагато легше, коли організацію волонтерів офіційно зареєструвати. Так у лютому нинішнього року у Лубнах було створено благодійну організацію волонтерів «БФ «МеLеK». І ми розпочали свою роботу.
Чому така назва? «MeLeK» з кримсько-татарської перекладається як Янгол-охоронець. Назва теж має свою історію. Ірина Подфедько із цікавості колись вивчала турецьку мову. А в січні нинішнього року трапилася ситуація, коли далекобійник з Туреччини потрапив у ДТП під Одесою. Перекинулася фура, за кермом якої він був. Знайомий зателефонував у Лубни, оскільки в нестандартній ситуації, маючи мовний бар’єр, не міг зрозуміти, чого потребує постраждалий, як йому допомогти?.. І по телефону Ірина допомагала у спілкуванні. З тих пір іноземець називає її Мелек – янгол-охоронець, і досі, спілкуючись із лубенкою, наголошує вдячно на цьому.
Однією зі складових допомоги хлопцям на передовій, окрім одягу, продуктів харчування, ліків, є плетіння маскувальних сіток. Про це лубенки дізналися, співпрацюючи з представниками Лубенського штабу ООС Олексієм Коваленком, Олександром Легінчуком, Віктором Сивухою, Олександром Клюшником, Костем Перекопним. Від них отримували інформацію про нагальні потреби захисників на передовій.
На великі суми громадська організація не могла розраховувати, тож почали з того, що хлопцям потрібні були мішки. Їх наповнюють піском і ремонтують бліндажі після обстрілів, зміцнюють окопи і вогневі точки, траншеї. Для укриття – сітки, маскхалати «кікімори». Держава забезпечує цим, але й допомога волонтерів не зайва. Так, у процесі роботи розширювалися зв’язки, з’являлися нові знайомства. Тому зовсім не випадково серед друзів організації з’явилася Тетяна Сегеда – членкиня полтавської благодійної організації «Hand made для армії руками небайдужих полтавок». Вони навчили лубенок як правильно плести сітки, підтримують їх у роботі, тому з ними громадська організація «БФ «МeLeK»» співпрацює і досі. Лубенські маскувальні сітки мають свій знак – це «древо життя», яке має зберегти життя захисникам нашої Вітчизни на передовій. Матеріалом допомагає УВП УТОГ. Надають обрізки тканини, що залишаються від виробничої діяльності. З них волонтери виготовляють маскувальні сітки. Ось і нині вони вже готуються до зміни сезону. На зиму треба закупити основу, на якій плетуть сітки. Замовлення є постійно. Адже крім зміни сезону, міняється дислокація, трапляються обстріли, під час яких сітки горять, бо це тканина. Тож зроблених маскувальних сіток ніхто не рахує.
У Лубнах лави «Благодійного Фонду «МeLeK»» не надто великі. Тому кожна людина, як то кажуть, на особливому рахунку. Одна з найактивніших волонтерок Інна Пісня. Вона разом з Іриною Подфедько занесена на міську Дошку Пошани у цьому році.
Крім того волонтери борються за чистоту міста. Причому не тільки центру, а й окраїн. З цією метою вертаються до депутатів. Готують екологічний проект щодо благоустрою Макошиного яру, який знаходиться на межі Дендропарку і міського звалища твердих побутових відходів. Вона потребує благоустрою. Територія частково насипна. Тому потрібно зробити проект для укріплення від зсувів, заодно привчити людей до культури. Тим більше, що неподалік біля магазину Тамара встановлено дитячий майданчик. І набагато приємніше жити в чистоті.
– Поки що гуртуємо молодь, – ділиться планами на майбутнє Ірина Подфедько. – А загалом задумів маємо дуже багато. Хотілось би реалізувати у Лубнах освітню програму для школярів з поводження з відходами. Також спілкувалися з представниками Спілки самаритян, щоб об’єднати зусилля, скоординувати дії. Вони займаються доброю справою дітьми, безхатьками, малозабезпеченими верствами населення, проводять благодійні обіди.
Крім того плануємо зробити реабілітаційний центр для ветеранів-воїнів АТО/ООС та й просто людей, які потрапили у складні життєві обставини.
І з сумом констатує:
– Нині люди збайдужіли щодо допомоги воїнам ООС. Щоб відправити машину, потрібно багато зусиль. А тому закликаю всіх і кожного: долучайтеся до загальної справи, допомагайте волонтерам робити добрі справи. Разом ми зможемо все!
Олександр МІЩЕНКО.
Знімок з архіву Ірини ПОДФЕДЬКО.