25 квітня, у приміщенні кінотеатру «Київська Русь» відбувся вечір-реквієм, присвячений 32-ій річниці Чорнобильської катастрофи «Пам’ятні дзвони Чорнобиля».
Традиційно, на початку заходу присутні заглибилися у спогади тридцятирічної давнини, переглянули фотографії та відеозаписи, на яких навіки закарбувалася подія світового масштабу.
Непоправна помилка, біль, що не минає, пам'ять, яку не стерти у роках…Його порівнюють з образом зірки, що раптово впала з неба і знищила все суще: «І засурмив третій Янгол, і велика зоря спала з неба, палаючи, як смолоскип. І спала вона на третину річок та на водні джерела. А ймення зорі тій Полин. І стала третина води, як полин, і багато з людей повмирали з води, бо згіркла вона...» Ще ніколи, напевно, людство так гостро не усвідомлювало наслідків трагедії, як тепер – десятки років потому. І хоча катастрофа давно відшуміла, проте атом досі збирає смертельну данину.
Про це говорили у своєму виступі міський голова Олександр Грицаєнко та перший заступник голови РДА Сергій Сіряченко. Вони вкотре наголосили на проблемах чорнобильців, які потребують негайного законодавчого вирішення. Так, в контексті соціально-правового поля ліквідатори досі продовжують боротися за гідне життя. І хоч часом це не дає бажаного результату, проте когорта учасників ліквідації наслідків на ЧАЕС й надалі не втрачає надії, що їх почують. «Живіть!» – прозвучав заклик від очільника Лубен для тих, хто ще поряд з нами, хто вистояв у ядерному пеклі.
За мужність і відвагу, виявлені під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, активну громадську діяльність та з нагоди 32-ої річниці аварії на Чорнобильській АЕС Почесними грамотами Полтавської ОДА нагороджено В'ячеслава Андрійчука, Івана Россоху, Михайла Беліка. Також ряд чорнобильців було відзначено грамотами Полтавської обласної ради, грамотами виконавчого комітету. Окремим, відповідно до клопотань громадських організацій, надано грошову допомогу. Подяки від виконавчого комітету отримали ті, хто зробив особистий внесок у вирішення питань соціального захисту ліквідаторів.
Перед присутніми виступив безпосередній учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Василь Силка. В числі іншого він закликав побратимів до активної співпраці, взаємності та порозуміння. Адже тільки спільними зусиллями можна досягти позитивних змін. Керманичам, котрі підтримують ліквідаторів, він побажав «гідно нести хрест» тієї відповідальності, яку вони прийняли на себе.
Хвилиною мовчання громадськість вшанувала ліквідаторів, які з честю виконали свій обов’язок, заплативши за це непомірно високу ціну – власне життя.
26 квітня, в день пам'яті Чорнобильської катастрофи відбулася хода скорботи та мітинг-реквієм до 32-х роковин аварії на ЧАЕС, а потому – поминальна панахида у Мгарському Спасо-Преображенському монастирі, покладання квітів до пам’ятної стели на честь померлих учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (Зажур-гора).
Юлія АНТОНЕЦЬ.
Знімки: Сергій Степченко, Олександр Міщенко.