В середині травня 1986 року із чорнобильської зони вивезено понад 90 тис. жителів, утрачено 48 тис. га земельних угідь, виведено з ладу 14 підприємств, 15 будівельних організацій, втрачено 90 тис. кв. м. житла, 10 400 приватних будинків. Такими є обжинки Чорнобильської катастрофи. А люди, люди…обрані самою долею. Їм би тільки починати жити, кохати, нести радість близьким… Та одна квітнева ніч стала для них фатальною, мирна щаслива весна перестала існувати, бо в самому пеклі аварії вони виконували свій обов’язок, не рахуючись із життям.
Чи не найгіркішими сторінками в історії нашої держави є аварія на Чорнобильській АЕС, куди в тому числі на її ліквідацію було кинуто всі сили Чапаєвської дивізії, що в Лубнах. Боротьба з атомом, з тією пекельною загрозою, що він ніс, досі відлунює тривогою в житті ліквідаторів та майбутніх поколінь. І забути про подвиг наших земляків неможливо. Про це говорили у своєму виступі міський голова Олександр Грицаєнко, в.о. голови Лубенської РДА Сергій Сіряченко та депутат обласної ради Олександр Сірик. Вечір-реквієм зібрав у залі кінотеатру «Київська Русь» передовсім чорнобильців, вдів, ліквідаторів і переселенців – тих, для кого аварія на ЧАЕС стала знаковою у житті.
Почесною грамотою Верховної Ради України «За особливі заслуги перед українським народом» нагороджений Михайло Жебель, а також Відзнакою Міністерства оборони України «За сприяння Збройним Силам України» – Віктор Бондаренко.
За мужність та відвагу, виявлені під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, активну громадську діяльність та з нагоди 33-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до клопотань громадських чорнобильських організацій грамотами Полтавської обласної ради нагороджено Михайла Богинича, Петра Сліпакова, Івана Боця, Анатолія Цивінського.
Грамотами Лубенської РДА відзначено голову первинної організації «Ветеранів та інвалідів Лубенського району «Союз Чорнобиль України» Засульської сільської ради Сергія Буряка, голову первинної організації «Ветеранів та інвалідів Лубенського району «Союз Чорнобиль України» Духівської сільської ради Василя Коробку, першого заступника голови первинної організації «Ветеранів та інвалідів Лубенського району «Союз Чорнобиль України», голову ветеранської організації Лубенського району Василя Силку, заступника голови первинної організації «Ветеранів та інвалідів Лубенського району «Союз Чорнобиль України» Мгарського старостату Засульської сільської ради Володимира Шабрата.
Ряд чорнобильців-ліквідаторів були відзначені грамотами виконавчого комітету Лубенської міської ради. Також відповідно до клопотань громадських організацій та Управління соціального захисту населення виконкому міської ради грошову допомогу у розмірі 1000 грн. кожному надано 17 особам. Тим, хто за станом здоров’я не зміг бути присутнім на заході, вказана сума коштів обов’язково буде доставлена найближчим часом.
Ядерна смерть загрожувала всьому живому й неживому. Тож вклоняємося низько всім ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які, не шкодуючи свого здоров’я і життя, працювали в зоні радіоактивного лиха і зробили вагомий внесок в подолання катастрофи. Лубенщина на ліквідацію атомної біди віддала три тисячі солдатів-земляків, на сьогодні більше 900 з них вже перетнули межу вічності. Присутні в залі вшанували пам'ять про них скорботною хвилиною мовчання.
Доля нашої днини після Чорнобильської катастрофи сумна і нелегка, але все дається в порівнянні. Щастя в тому що ми живемо, а ті, що могли ніколи не народитися після 1986 року – народилися, живуть і вчаться творити прекрасне. А свідченням цьому стала концертна програма за участю артистів Лубенщини та Чорнухинщини.
Юлія АНТОНЕЦЬ.