Мгарський Спасо-Преображенський монастир є унікальною пам’яткою духовності, історії та культури не тільки нашого Посульського краю, а й всієї України. Своєю благодаттю і довершеною красою, яка будь-якої пори року гармонійно поєднується з красою навколишньої природи, монастир завжди привертав увагу майстрів пензля. Тож з нагоди 400-річчя його заснування в галереї образотворчого мистецтва Лубенського краєзнавчого музею імені Гната Стеллецького відкрито виставку художніх творів з музейного зібрання.
Багато хто ще пам’ятає монастир в часи духовного запустіння, коли на його території перебували то військова частина, то піонерський табір. Тому сумні та приглушені кольори на картині Миколи Корабльова, з сумом зустрічає гостей стара дзвіниця, і лише зелені куполи в будівельних риштуваннях вселяють надію на відродження. І воно почалось з 1993 року.
Майже кожен лубенський художник у своєму творчому доробку має пейзажі з видами монастиря. На виставці представлено дві роботи Володимира Семенюти – собор на фоні осіннього різнобарв’я і дуб святого Афанасія в золотому вбранні на фоні Благовіщенської церкви. Романтична лірична колористика на картині нашого земляка Олександра Дмитренка, який нині мешкає у Львові. На художньому полотні Ігоря Рудя на фоні чистоти снігового покриву – лубенська церква Різдва Пресвятої Богородиці, при якій в кінці ХІХ – на початку ХХ століть діяло Спасо-Преображенське братство.
Думається, що з приходом весни у свої ювілейні часи Мгарська обитель над Сулою щедро буде дарувати благодать і натхнення не одному митцю, хто доторкнеться до них душею.
Тамара Дяченко, науковий співробітник Лубенського краєзнавчого музею ім. Г.Я.Стеллецького