Дільничні поліцейські Полтавщини наголошують, що адміністративна відповідальність передбачена не тільки за продаж первоцвітів, але й за їх збір, перевезення та купівлю. У разі встановлення факту вилучення рідкісних рослин з території природно-заповідного фонду штраф може сягати 4 250 гривень. Наголошуємо, що первоцвіти відносяться до об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України. Цей рідкісний вид рослин захищений низкою Законів – «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про Червону Книгу України» і, відповідно, Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу передбачений штраф від 510 до 1 700 гривень із конфіскацією об’єктів рослинного світу.
Такі ж дії, але вчинені щодо об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу від 1 700 до 4 250 гривень із конфіскацією об’єктів рослинного світу.
Що стосується «збирачів» квітів, штрафні санкції за незаконне (або з порушенням встановленого порядку) вилучення їх з природного середовища можуть становити від 340 до 510 гривень (ст. 90 КУпАП).
Слід також зазначити, що за незаконне добування, знищення або пошкодження рідкісних видів рослин також передбачена компенсація – від 49 до 62 гривень за одну знищену рослину.
Додамо, що з метою збереження рідкісних видів рослин за спільної ініціативи Міністерства екології та природних ресурсів України і Національної поліції України щороку в Україні проводяться профілактичні заходи під умовною назвою «Первоцвіт». Цьогорічні заходи триватимуть до 30 травня. З цією метою будуть створені спільні рейдові групи із числа поліцейських превенції та інспекторів Державної екологічної інспекції, уповноважених складати адміністративні матеріали за правопорушення у сфері охорони природи та використання природних ресурсів.