Весна у нинішньому році видалася рання і погожа. У хороших господарів давно обрізані дерева, підбілені стовбури, вигребене листя у садках та на клумбах. Втім, ці роботи тільки розпочинаються, тож тим, хто дещо запізнився зовсім не варто себе картати. Адже сокорух ще не розпочався. Природа перебуває у сні. Сьогодні ж ми поговоримо про розкривання часнику. На грядках уже давно крізь приплюснуту снігом і дощами підстилку виткнулися салатові на колір гострячки - часник прокинувся і вже дав дружні сходи. Тож час звільняти грядку від накриття.
Дехто завбачливо каже: а що коли будуть заморозки, похолодає, або випаде сніг? Нічого страшного. Адже часник не боїться морозу. Перезимувавши в землі, він добре вкоренився і тільки-но блиснуло весняне сонечко, а земля розмерзлася, він починає вегетувати. Тож покриття часнику вже ні до чого.
Дехто взагалі не накриває часник на зиму. Дійсно, шар з листя та гілля – це швидше засторога від випадково зайшлих котів чи собак або птиці, що може пробратися на грядку поласувати часником або вигребти його. Так само можуть спричинити шкоду і граки. Та вони зараз перебралися до посадок та лісосмуг або перекочували на північ. Тож якщо у вас по городу не бродять кури – сміливо відкривайте часник!
Сонячне тепло рослинам буде якраз в нагоді. Вони дуже швидко почнуть розвиватися, підуть у ріст прямо на очах. А якщо пройде легкий весняний дощик, то й поготів. Різке зниження температури аж до заморозків на ґрунті та в повітрі часнику не завада. Максимум, що може трапитися пожовкне один-другий листочок. Але рослина швидко надолужить втрачене і вже до початку квітня ви матимете добре розвинені сходи, які варто розпушити у міжряддях.
Якщо говорити про тюльпани, то їх варто було розкрити ще раніше. Нині вони радують дружними рядами добре розвинених рослин, які через місяць випустять квітконоси і розквітнуть прекрасними квітами.
Час звільнити від залишків відмерлих рослин і ревінь. Це прекрасний вітамінний друг ранньої весни для кожного, хто дбає про своє здоров’я. Потужні сходи червоного кольору очікують невеликого до 15 градусів Цельсія підняття температури повітря упродовж 7-8 днів, щоб почати розвиватися. І тільки-но з’являться перші листки, схожі за формою на лопухи, підростуть черешки, ревінь можна буде збирати і варити з нього смачні вітамінні компоти. Смачне також варення з ревеню, закладають його і в борщ замість щавлю. Використовують як правило довгі черешки рослини. А для того, щоб вони швидше росли та витягувалися застосовують простий прийом. У кожного в господарстві знайдеться старе відро без дна. Тож встановлюємо його на місце, де росте рослина і вже сама природа подбає про те, щоб, тягнучись до світла, соковиті черешки ревеню досягли якнайшвидше 30-40 сантиметрової довжини. Хто потерпає від авітамінозу найкраще їсти їх сирими. А якщо вам не до вподоби кислий смак, присмачіть ревінь цукром.
Зійшли також перші нарциси, виткнулися гіацинти, іриси, заяча капуста. За всіма цими квітами потрібен також перший весняний догляд. Він полягає у звичному вигрібанні минулорічних рослинних решток та рихлення землі на клумбах.
Гарної вам весняної пори!
Олександр МІЩЕНКО.
Знімки автора.