Настала весна і знову почалося: населення традиційно масово випалює суху траву. Це роблять на власних подвір’ях, на городах, у чагарниках біля населених пунктів, на луках, в степу – згарища можна зустріти скрізь. Екологами доведено, що випалювання сухої рослинності спричиняє значну шкоду довкіллю та людині. Також це призводить до знищення місць гніздування птахів, місць перебування та знаходження тварин. Особливо від вогню страждає молодняк, який ще не може швидко пересуватися. Щороку від підпалів гине значна частина молодняку, серед інших – і мисливських видів тварин.
Підпалювання трав може призвести до пожеж у лісосмугах та лісах. Не варто забувати і про те, що у сухій траві часто лежить сміття, небезпечне для спалювання. А головне – надмірне випалювання трав в степовій зоні може призвести до того, що степ перетвориться на пустелю.
За таких умов масове випалювання трав стає все більш небезпечним. Проте ті, хто щорічно підпалюють суху рослинність в Україні, не усвідомлюють наслідків того, що вони роблять. Так само не усвідомлюють вони і протиправність своїх дій та відповідальність за них.
Нагадуємо, що за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.
Відповідно до ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення «випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов даного дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Відповідно до ст. 245 Кримінального кодексу України «знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років».
Випалювання трав традиційно використовують як в Україні, так і в інших країнах світу для кращого зростання цих самих трав. Проте це може мати і зворотній ефект – трава може припинити рости. Державна служба України з надзвичайних ситуацій закликає усіх суворо дотримуватися правил пожежної безпеки та не провокувати пожежі у природних екосистемах!
Лубенці, пам’ятайте про шкоду, яка завдається природі внаслідок самовільного випалювання сухої рослинності та її залишків! Запобігайте виникненню пожеж в екосистемах! Бережіть природу, будьте господарями своєї рідної землі!