18 лютого – останній день Масниці – відомий як Прощена неділя. В цей день прийнято просити пробачення і прощають всім накопичені образи. Прощена неділя передує Великому посту, який в цьому році починається 19 лютого, адже входити в піст треба з чистою совістю. Спочатку слід примиритися з людьми, а потім шукати можливість примиритися і з Богом. Так як Великий піст – це час, коли людина очищається не тільки і не стільки фізично, скільки духовно. Тож Прощена неділя покликана підготувати людей до цього часу. У цей день люди просять один в одного пробачення і завдяки цьому приступають до посту з доброю душею, очищають серце від гріхів. Це допомагає зустріти Великдень з чистим серцем.
В давнину, із заходом сонця, до того, як погасне вечірня зоря, люди ходили з будинку в будинок і зі схиленою головою тихим голосом випрошували прощення у тих, кого образили, й неодмінно кланялися в ноги. Обряд був настільки совісним, сокровенним для кожного, що годі й говорити…У цей день у церкві людям відпускаються їх гріхи. Після вечірнього богослужіння в храмах здійснюється особливий чин прощення, коли священнослужителі та прихожани взаємно просять один в одного пробачення, щоб вступити у Великий піст з чистою душею, примирившись з усіма ближніми.
Головне для людини в Прощену неділю - це щире каяття у скоєному злому вчинку по відношенню до іншої людини і прощення своїх кривдників. Цього дня ще прийнято приходити на могили до покійних і приносити млинці, щоб вибачитися перед тими, з ким вже не можна побачитися. Але не менш важливим, ніж попросити вибачення, є те, як ви приймаєте прохання від інших. В цей день не можна відмовити в прощенні ні одній людині, і прощати всім, хто попросить, потрібно від душі.
Прощення – це зрілість і мудрість. Це потрібно і для того, хто просить, і для того, хто приймає, адже застарілі образи шкодять здоров'ю і вганяють у депресію. В Прощену неділю на фразу «Пробач мене» прийнято відповідати «Бог простить». На це є причина, адже у цієї фрази насправді є продовження: «Бог простить – і я прощаю».