У Омельницькому будинку культури на минулому тижні було святково. Урочистість вгадувалася по численних ветеранах російсько-української війни, які прибули сюди на відкриття першого в Кременчуцькому районі хабу ветеранської підтримки та розвитку, представниках влади, громадських активістах, працівниках служби праці та соціального захисту населення.
Омельницька територіальна громада невелика – до неї увійшли чотири колишні сільські ради: Рокитнянська, Демидівська, Запсільська і власне, Омельницька, що стала центром новоутвореної громади. Звісно, що коштів у бюджеті не так багато. Тому співпраця з благодійними фондами, залучення грантів тут справа важлива, хоч і не проста. Головне правильно розставити пріоритети розвитку. А соціальний, правовий та психологічний захист і підтримка ветеранів російсько-української війни сьогодні як ніколи на часі.
Тож громада взяла участь в конкурсі «Час діяти, Україно» Благодійного фонду «МХП-Громаді» і стала переможцем та отримала грантові кошти в розмірі 100 тисяч гривень від Благодійного Фонду і 50 тисяч гривень виділили з бюджету Омельницької територіальної громади. Придбали оргтехніку облаштували кімнату психолога для відкриття хабу. В ньому буде надаватися допомога юридична, психологічна соціальна. До роботи хабу залучені всі структурні підрозділи виконавчого комітету по потребі, яка час від часу виникає.
Як наголосила у розмові заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Вікторія Носуль, цей простір створено на підтримку ініціативи Президента України про створення у межах кожної громади ветеранського хабу та відповідно до рішення виконавчого комітету Омельницької сільської ради Кременчуцького району.
В цьому осередку надаватимуться безоплатні соціальні, психологічні та юридичні послуги, які допоможуть ветеранам адаптуватися до цивільного життя. Проєкт відкриття ветеранського хабу підтримки та розвитку розроблений фахівцями відділу охорони здоров’я праці та соціального захисту населення Омельницької сільської ради.
У складі делегації, що прибула на уросте відкриття хабу ветеранської підтримки та розвитку були в.о.голови Кременчуцької районної військової адміністрації Артем Даценко, керівник групи соціального розвитку «Північ» БФ «МХПГромаді» Юлія Король, фахівець із соціальних проєктів Благодійного фонду «МХП-Громаді» Антон Васільєв, директор ТОВ «Лубним’ясо» Сергій Колеснік, координатор із взаємодії з військовими та ветеранами Людмила Колеснік.
А тим часом все було готове для урочистостей. Ведуча розповіла про приємну подію – відкриття хабу ветеранської підтримки та розвитку і запросила до слова в.о.голови Кременчуцької районної військової адміністрації Артема Даценка.
– Велика честь бути присутнім серед поважних ветеранів громади, – наголосив він і продовжив. – Сьогодні держава приділяє багато уваги ЗСУ, обороноздатності держави, підтримці ветеранів. Наше завдання підтримувати героїв, які поклали своє здоров’я заради перемоги, щоденно, а не від випадку до випадку. Це перший в Кременчуцькому районі хаб ветеранської підтримки та розвитку. Тому з його відкриттям є нагода іншим громадам перейняти позитивний досвід і відкрити хаб на своїй території.
Артем Даценко подякував всім, хто долучився до цієї справи: депутатському корпусу, Благодійному Фонду «МХП-Громаді», без якого б цього не відбулося, громадським активістам, волонтерам.
До привітань долучилася заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Вікторія Носуль.
Вона висловила вдячність усім, хто взяв участь в реалізації ініціативи. Хаб став можливим завдяки співпраці багатьох людей – ветеранів, депутатів, працівників виконавчого комітету, а також завдяки підтримці Благодійного фонду «МХП-Громаді» і це показово. Адже ветерани заслуговують на найкраще і громада має зробити все можливе для їх підтримки та розвитку. Тільки спільно можна створити середовище, де ветерани не лише отримають необхідну допомогу, але й стануть активними членами життя громади.
Непомітно час наближав учасників урочистого дійства до головної події – відкриття хабу ветеранської підтримки та розвитку.
Фахівець із соціальних проєктів Благодійного фонду «МХП-Громаді» Антон Васільєв звернувся до присутніх у залі.
– Благодійний фонд працює 9 років. Він здійснює діяльність з підтримки та розвитку громад на території тринадцяти областей. Тож вітаємо Омельницьку громаду з перемогою проєкту «Шлях до відродження. Хаб ветеранської підтримки та розвитку» в конкурсі «Час діяти, Україно». Він став найважливішою соціальною ініціативою року. Оскільки цей хаб є показовим проєктом, то дякуємо вам, що знайшли в собі ініціативу, бажання, сили подати заявку на конкурс і перемогли. Адже допомога ветеранам, підтримка ЗСУ для фонду є наскрізною, головною лінією в діяльності. Отож напрямок розвитку громад, підтримка важливих соціальних ініціатив є дуже актуальним.
Координатор із взаємодії з військовими та ветеранами Людмила Колеснік подякувала воїнам, завдяки яким можуть працювати, допомагати, підтримувати громади в рамках програми «МХП Поруч». Вона допомагає військовим ветеранам та їх родинам у психологічному плані, надає юридичну підтримку, здійснює підтриму соціальних ініціатив. Тому разом з вами вдячна «МХП Поруч». МХП завжди з вами»!
Слово мали учасник бойових дій, ветеран Віктор Поштар, начальник відділу охорони здоров’я, праці та соціального захисту населення Омельницької сільської ради Галина Мельникова.
Пісню з нагоди свята подарувала Наталія Підгорна.
Автор і керівник проєкту Тетяна Носуль поділилася з присутніми радістю від здійснення мрії – створення хабу ветеранської підтримки та розвитку. Цей проєкт був не лише ініціативою. Він є відповіддю на потреби ветеранів, які повертаються до цивільного життя, включає в себе психологічну юридичну, соціальну допомогу і підтримку ветеранів та їх сімей. Передбачено індивідуальні та групові сеанси з психологом. Ці сеанси мають допомогти впоратися з посттравматичним стресовим розладом, тривожністю та іншими емоційними труднощами. Юрист команди допоможе розібратися ветеранам в питаннях захисту їх прав, соціального забезпечення та пільг. Також будуть впроваджуватися курси та тренінги з важливих тем – таких як управління стресом, комунікаційні навички, планування кар’єри, які допоможуть ветеранам адаптуватися в нових реаліях.
Крім того фахівці будуть регулярно організовувати культурні події: виставки, кінопокази та творчі вечори, що допоможе ветеранам адаптуватися, налагодити зв’язки між собою та ветеранами і громадою.
Вона запросила всіх відвідати хаб ветеранської підтримки та розвитку.
Схвально оцінила ініціативу та виконану роботу керівник групи соціального розвитку «Північ» БФ «МХП-Громаді» Юлія Король:
– Хочеться, щоб цей хаб став корисним для ветеранів, яким надаватимуться тут послуги. Адже багато з них кажуть: нас не розуміють, вдаряються у пияцтво, інші негативні прояви пошуку виходу з життєвого тупика безгрошів’я, покинутості. Тому так важливо розмовляти з людьми, яким потрібна допомога. Благодійний фонд «МХП-Громаді» намагається робити все залежне, щоб не виникало таких питань. А з відкриттям хабу ветеранської допомоги та соціальної підтримки відтепер омельницькі ветерани знають, куди звертатися.
Олександр МІЩЕНКО
Знімки автора